Zdrowie

BASEN DLA KOBIET W CIĄŻY I NIEMOWLĄT

Basen dla kobiet w ciąży

Ostatnio zastanawiałam się co takiego wyjątkowego zrobiłam dla siebie będąc w ciąży. Odpowiedź na tę zagwozdkę nasunęła mi się od razu: BASEN ! Uwielbiam pływać stąd nie musiałam długo szukać motywacji, aby zdecydować się na uczęszczanie na zajęcia w wodzie dla kobiet w ciąży. W drugim trymestrze, gdy już „najgorsze” było za mną, otrzymałam pozwolenie od lekarza prowadzącego, iż mogę w nich uczestniczyć. Byłam wniebowzięta na samą myśl i co się okazało, był to strzał w dziesiątkę. Od drugiego trymestru do praktycznie końca ciąży byłam czynnym zawodnikiem „wyczynowych treningów pływackich dla kobiet w ciąży”. Słowo wyczynowych nie zostało użyte przypadkiem, gdyż takowe zajęcia trwały 30 minut 🙂 Szkoda, że tylko 30 minut… myślałam na początku. Pod koniec ciąży zdarzały się dni, kiedy twierdziłam, że 30 minut to już wyczyn na miarę olimpiady. Ogólnie mówiąc, wspomniane zajęcia to rewelacyjny sposób na relaks a przede wszystkim na utrzymanie zgrabnej sylwetki w okresie, kiedy tych kilogramów troszeczkę dochodzi. W wodzie człowiek czuje się znacznie lżejszy co ma istotne znaczenie w ostatnich tygodniach stanu błogosławionego, kiedy to w wodzie można się przez chwilę poczuć niczym piórko 🙂 Zajęcia najczęściej odbywają się w małych grupach, a ćwiczenia proponowane przez trenera wbrew pozorom nie polegają jedynie na machaniu ręką, a niekiedy wymagają wysiłku. Regularne chodzenie na zajęcia na basenie pozwala nie tylko zadbać o sylwetkę w trakcie ciąży, ale również pozwala niekiedy być mile zaskoczonym niewielkim wzrostem wagi po porodzie ! Sama tego doświadczyłam i jestem pewna, iż o dziwo moja lepsza forma (niższa waga po porodzie niż przed ciążą) jest zapewne wynikiem regularnych ćwiczeń. Także gorąco polecam zajęcia w wodzie dla kobiet w ciąży !

Basen dla niemowląt

A żeby iść za ciosem, już po ukończeniu przez Lilkę 3 miesięcy udaliśmy się z nią na zajęcia w wodzie dla niemowląt. Uczestniczyliśmy w zajęciach zorganizowanych, które trwały pół godziny. Początkowo Lilka wytrzymywała 15-20 minut, natomiast po kilku razach już spokojnie uczestniczyła w całości. Aktualnie, w wieku jednego roku, nie dość, że Lilka wytrzymuje cały cykl trzydziestominutowy to jeszcze pluska się w wodzie kolejne 30 minut. Dla osób, które nigdy o tym nie słyszały, odbywają się one zazwyczaj w standardowym basenie bądź w basenie rekreacyjnym dla dorosłych (nie w brodziku !). Polegają one na tym, iż rodzic trzyma swoją pociechę, wykonując przy tym proste ćwiczenia takie jak np. leżenie na brzuszku, leżenie na plecach, łapanie piłeczki bądź innej zabawki, podskoki itp. Po obserwacji dziecka przez doświadczone osoby prowadzące możliwe jest również nurkowanie. Zajęcia w wodzie dla niemowląt dają im świetny impuls do tego, aby zaprzyjaźnić się ze środowiskiem wodnym, a co za tym idzie, kąpiele w wannie będą jeszcze przyjemniejsze. Niesamowitym jest patrzeć jak niemowlę pluska rączkami w wodzie, bądź przy pomocy rodzica płynie niczym zawodowy pływak po oddaloną zabawkę. Zajęcia w wodzie dla niemowląt to bez wątpienia wspaniała stymulacja rozwoju fizycznego i psychicznego u maleństwa. Co więcej, pewnym jest, iż przebywanie dziecka w warunkach zmiennej temperatury niezwykle dobrze wpływa na jego hartowanie. Pływanie w wodzie o nico niższej temperaturze niż temperatura ciała również  pozytywnie wpływa na układ krążenia a także prowokuje ruch i powoduje pogłębienie oddechu. Powyżej wymieniłam tylko kilka zalet uczestniczenia niemowlaka w zajęciach w wodzie, zapewne jest ich dużo więcej, także gorąco polecam taką formę rozrywki dla malucha !

PS: na zdjęciu to nie jest LILKA ! Uprzedzam pytania 🙂

TIPY:

Jeśli chodzi o okolice Łodzi, to gorąco polecam basen Stacja Nowa Gdynia w Zgierzu. Na wspomnianym basenie odbywają się zarówno zajęcia dla kobiet w ciąży, jak i dla niemowląt. Zajęcia dla kobiet w ciąży organizowane są przez Aquapark, natomiast te dla niemowląt przez firmę WODNIŚ. Jeśli chodzi o maluchy, to wskazany basen jest bardzo dobrze przystosowany dla najmłodszych. Znajdują się tam specjalne przebieralnie z długim stołem, a także pojedyncze gdzie bez skrępowania można przygotować zarówno dziecko, jak i siebie do zajęć. Istotnym elementem na basenie Stacji Nowej Gdyni jest fakt, iż woda jest częściowo ozonowana i częściowo chlorowana co przemawia za lepszymi warunkami sanitarnymi.

Poniżej znajduje się link, gdzie znajdziecie wszelkie informacje o zajęciach WODNISIA: http://www.wodnis.pl/

A kto jeszcze nie czytał, zapraszam do wpisu z opisem naszej muzyki niezbędnej dla niemowlaka 🙂

Link: https://matkazagadka.pl/muzyka-dla-niemowlaka-nasze-top-3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *