Ogólna

To był nasz rok !

15 lutego 2019 roku Lilka skończyła roczek. Pomyślałam, że to dobry moment, aby go podsumować. Opisanie go nie jest proste, gdyż był to rok wyjątkowy, jedyny taki. Przede wszystkim jestem pewna, że nigdy wcześniej nie wyobrażałam sobie go w ten sposób. Nie jest możliwym wyobrażenie sobie roku, w którym rodzi się dziecko i świat przewraca się do góry nogami. Wydawało mi się, że to będzie rok jak każdy inny, ale odrobinkę cięższy fizycznie. Myliłam się 🙂 Był to rok codziennych niespodzianek i notabene patrząc na nagłówek, zagadek do rozwiązania.

Lilka urodziła się dzień po Walentynkach, w czwartek. A co istotne przełożyliśmy świętowanie środowych walentynek na weekend… i… do tej pory nie udało nam się odrobić zaległości i wyjść we dwójkę z mężem do ulubionej knajpki 🙂 Czy żałujemy? Oczywiście, że nie ?! … Prawda jest taka, że z miłą chęcią spędziłabym trochę czasu tylko z mężem, poza domem… choć ze dwie godzinki ! Powiem Wam szczerze, że od kilku miesięcy nie zjadłam spokojnie obiadu. Zawsze jakaś mała gwiazda musi zajrzeć co mam na talerzu i bez towarzystwa na kolanku posiłek nie istnieje J I czy można żałować zaległych Walentynek czy jedzenia obiadu czterema rękami? Oczywiście, że nie 🙂 Są sprawy ważne i ważniejsze ! Miłość do małego szkraba jest ponad wszystkim.

Pierwszym z kluczowych momentów w minionym roku Lilki, było zetknięcie się z żółtaczką. Był to dla nas moment, w którym musieliśmy w jednym momencie stać się odpowiedzialni za drugiego człowieka i podejmować decyzje dla niego jak najlepsze, choć łatwo ich podjąć nie było. Nie będę się nad tym tematem rozwodzić. Zapraszam do posta na blogu.

Kolejnym istotnym elementem był fakt, iż nasz mały uparciuch nie znosił leżeć na brzuchu. Niechęć do brzucha przerodziła się w cotygodniowe spotkania z fizjoterapeutą. Wydaje mi się, iż zarówno dla nas, jak i dla Lilki był to bardzo ciężki okres. Musieliśmy przetrwać zarówno łzy dziecka, jak i niekiedy nasze i zmuszać naszego małego brzdąca do leżenia na brzuchu wykonując przy tym różnorodne ćwiczenia. NATOMIAST, efekt  wspólnego wysiłku był zadowalający. Równo, po ukończeniu 9 miesiąca Lilka zaczęła czworakować. Pewnie zastanawiacie się, o co nam z tym brzuchem chodziło? Dziecko MUSI leżeć na brzuchu, gdyż jest to pozycja wyjściowa do raczkowania i czworakowania, które jest NIEZBĘDNYM elementem w rozwoju dziecka. (Niedługo na blogu wpis na powyższy temat, dlatego nie będę się tu rozpisywać. Dla nadgorliwców :), zapraszam do lektury Internetu, dlaczego czworakowanie jest niezwykle istotne).

Odkąd Lilcia zaczęła czworakować, a co za tym idzie, stała się BARDZO MOBILNA, przeobraziła się w inne dziecko. Zaczęła być bardziej pogodna, uśmiechnięta i chętna do wszelkich zabaw. Wcześniej niestety większość dnia płakała, mam wrażenie z niemocy. Lilka chciała więcej niż mogła. Jej życie w 10 miesiącu nabrało barw i pozwoliło rozwinąć skrzydła. Młodej gwieździe tak spodobało się bycie mobilnym, że już przed roczkiem zrobiła swoje pierwsze kroczki. I w tym momencie zaznaczę, iż nie stosowaliśmy ŻADNYCH PCHACZY i innych wspomagaczy chodzenia. Dziecko powinno samo wstać na nóżki i zrobić kroczek. (O tym również wpis wkróte.)

Podsumowując, miniony rok był dla nas szczególny. Był on najwspanialszym okresem w naszym życiu. Mieliśmy możliwość obserwować niesamowite tempo rozwoju naszego dziecka. Za każdym razem, gdy Lilka nauczyła się czegoś nowego, byliśmy ogromnie szczęśliwi. Wiecie co nas rozczula aktualnie najbardziej? Fakt, że Lilka przychodzi do nas sama i się wtula… takie uczucie jest bezcenne i nie oddalibyśmy go za nic. Nie ukrywam, że ten rok był również, szczególnie dla mnie, wykańczający zarówno fizycznie i psychicznie. Nieprzespane noce, ciągłe rozważania w jaki sposób postępować na pewno odbiły piętno na mojej osobie. Nie mniej jednak  to prawda, że jeden uśmiech, jedno wtulenie i człowiek zapomina o złej stronie mocy. To był NASZ rok 🙂

PS: zapraszam do polubienia strony Matka Zagadka na fb 🙂 link pod opisem o mnie 🙂 Dziękóweczka !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *